| Stock number | 1039-9438 |
| Machine Category | Plasma Cutting Device |
| Make | HYPERTHERM |
| Type | Hypertherm Powermax 1100 |
| Year | 1997 |
| Control | |
| Storage location | D-59302 Oelde |
| Country of origin | USA |
| Delivery time | to be agreed |
| Quotation | ex site |
| Other information | Plasma Cutting Machine
HYPERTHERM - Hypertherm Powermax 1100 incl.HYPERTHERM RT 80 hand torch - Recommended cutting capacity: 22 mm - Maximum cutting capacity: 29 mm - Severing capacity: 38 mm - Gas: Air or nitrogen - Gas inlet pressure: 6.1 bar - Gas flow rate: 189 l/min |
| open-circuit voltage | 280 - 320 VDC |
| current intensivity | 30 - 80 A |
| output voltage | 140 VDC |
| cutting medium | Air / Nitrogen |
| total power requirement | ca. 11,2 kW |
| weight of the machine ca. | 40 kg |
| dimensions of the machine ca. | 0,90 x 0,35 x 0,50 m |
This information is subject to errors in technical details. The scope of the accessories is understood to be exclusive and within the context of the textual description of the item. There is strictly no claim to any additional accessories - e.g. accessories shown for illustration purposes.
| Lagernummer | 1039-9438 |
| Maschinenart | Plasma Cutting Device |
| Hersteller | HYPERTHERM |
| Type | Hypertherm Powermax 1100 |
| Baujahr | 1997 |
| Steuerung | |
| Lagerort | D-59302 Oelde |
| Ursprungsland | USA |
| Lieferzeit | to be agreed |
| Frachtbasis | ex site |
| Zusatzinformationen | Plasma Cutting Machine
HYPERTHERM - Hypertherm Powermax 1100 incl.HYPERTHERM RT 80 hand torch - Recommended cutting capacity: 22 mm - Maximum cutting capacity: 29 mm - Severing capacity: 38 mm - Gas: Air or nitrogen - Gas inlet pressure: 6.1 bar - Gas flow rate: 189 l/min |
| open-circuit voltage | 280 - 320 VDC |
| current intensivity | 30 - 80 A |
| output voltage | 140 VDC |
| cutting medium | Air / Nitrogen |
| total power requirement | ca. 11,2 kW |
| weight of the machine ca. | 40 kg |
| dimensions of the machine ca. | 0,90 x 0,35 x 0,50 m |
| Lagernummer | 1039-9172 |
| Maschinenart | Fahrständerfräsmaschine |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMF 260 New Design |
| Baujahr | 2010 |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Lagerort | Niedersachsen |
| Ursprungsland | Deutschland |
| Lieferzeit | April 2024 |
| Frachtbasis | ab Standort |
| Zusatzinformationen | CNC - Fahrständerfräsmaschine DECKEL MAHO - DMF 260 New Design - NC-Teilapparat (A-Achse) - Betriebsstunden: 18.709h Spindellauf - Generalüberholte Spindel eingebaut (Dez 2023) - Gewichtsausgleich Z-Achse gewechselt (Feb 2023) - Produktionspaket - Option: Werkzeugspannung für Anzugsbolzen - OHNE Schraubstöcke! |
| x-Weg | 2.600mm |
| y-Weg | 700mm |
| z-Weg | 700mm |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Hauptspindel: | |
| Drehzahlbereich - Hauptspindel | 20 - 18.000min/-1 |
| Antriebsleistung - Hauptspindel | 35 / 25kW |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| Arbeitstisch: | |
| Tischaufspannfläche | 2.900 x 700mm |
| max. Tischbelastung | 2.150kg |
| Werkzeugmagazin: | |
| Anzahl der Werkzeugplätze | 30pos. |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| max. Werkzeugdurchmesser | 80mm |
| max. Werkzeugdurch. bei freier Nachbarbox. | 130mm |
| max. Werkzeuglänge | 300mm |
| max. Werkzeuggewicht | 6,0kg |
| Vorschübe: | |
| Eilgang ( X / Y / Z ) | 40m/min |
| Vorschubgeschwindigkeit | max. 40.000mm/min |
| Vorschubkraft | max. 8kN |
| Gesamtleistungsbedarf | 54kVA |
| Maschinengewicht ca. | 14,4t |
| Raumbedarf ca. | 8,0 x 5,6 x 2,8m |
| Späneförderer | |
| Kühlmitteleinrichtung | |
| Hochdruckkühlung | 40 bar |
| innere Kühlmittelzufuhr | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Signallampe | |
| Papierbandfilter | |
| Interface 4. Achse | |
| Teilapparat | Hofmann - RWNC-220L |
| Werkzeugeinmessung | Blum - LaserControl NT |
| Meßtaster | Heidenhain - TS 649 |
| elektr. Handrad | |
| Automatiktür | |
| Produktionspaket | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Spülpistole | |
| Drehdurchführung | |
| Ölnebelabscheider |
We show YouTube videos on our website. When playing the videos, YouTube sets a cookie that collects information about the user behaviour. In connection with the use of YouTube videos, personal data relating to user activities are collected by the respective service provider and transferred to the USA, whereby there is currently no adequacy decision by the EU Commission and there are also no other suitable guarantees for secure data transfer, so that such a transfer would be associated with risks. The data could be exposed to access by US authorities, including security authorities, in the event of transfer.
Our website uses the live chat tool PURE CHAT. This software allows you, as a customer, to quickly get in touch with us.
Protects against cross-site request forgery attacks.
Saves the current PHP session.