| Stock number | 1039-9426 |
| Machine Category | Machining Center - Universal |
| Make | DMG MORI |
| Type | DMC 340 U |
| Year | 2019 |
| Control | CELOS 840D sl Op Siemens |
| Storage location | Deutschland |
| Country of origin | Germany |
| Delivery time | to be agreed |
| Quotation | ex site |
| Other information | 5-Axis-CNC-Heavy-Duty-Machiningcenter Universal
DMG MORI - DMC 340 U - Pallet Changer 2 pos. - Accuracy package - MDynamics package (Improved surface finish with reduced machining time) - Only approx. 10,500 spindle hours - Cone cleaning station with rotating brushes - Balluff tool identification - Machine protection via rapid shutdown (MPC) - Laminated safety glass - Machine design for pit installation - Heidenhain linear scales (instead of Magnescale) - Camera remote system with screen on the control panel |
| x-travel | 3.400 mm |
| y-travel | 3.400 mm |
| z-travel | 1.600 mm |
| Control | CELOS 840D sl Op Siemens |
| Main spindle: | |
| max. spindle speed | 20 - 15.000 min/-1 |
| power capacity - main spindel | 52 / 42 kW |
| tool taper | HSK-A100 |
| max. Torque | 404 / 280 Nm |
| swivellable | B: -30° / +180 ° |
| NC-Rotary table: | |
| table diameter | 2.500 x 2.000 mm |
| max. table load | 10.000 kg |
| table speed | 5 min/-1 |
| distance spindle center to table | vert.: 230 - 1.830 mm |
| distance spindle nose and table | vert.: -1.600 - 1.800 mm |
| Tool-Presetter: | |
| type | 5x Rad- / Wheel |
| number of toolpositions | 303 pos. |
| max. tool diameter | 110 mm |
| max. tool-dia with free toolbox | 280 mm |
| max. tool length | 900 mm |
| max. tool weight | 45 kg |
| tool changing time | 7,5 sec |
| feeds: | |
| rapid traverse | 60 / 30 / 40 m/min |
| feed speeds | (((max. 60.000 mm/min |
| total power requirement | 140 kVA |
| weight of the machine ca. | 106 t |
| dimensions of the machine ca. | 14,0 x 13,0 x 7,0 m |
| 3D quickSET | |
| Airblow through center of spindle | |
| autom. Frontdoor | |
| Chip conveyor | |
| Coolantsystem | |
| Documents | |
| elektr. hand wheel | |
| flush system | |
| high pressure coolant | 10-80 bar |
| oil mist extraction | |
| pallet changer | 2 pos. |
| Rotary screen | |
| Signal lamp - 4 colour | |
| test probe | Renishaw RMP 60 |
| through spindle coolant | |
| tool setting | (((((Blum Laser NT Hybrid |
This information is subject to errors in technical details. The scope of the accessories is understood to be exclusive and within the context of the textual description of the item. There is strictly no claim to any additional accessories - e.g. accessories shown for illustration purposes.
| Lagernummer | 1039-9426 |
| Maschinenart | Machining Center - Universal |
| Hersteller | DMG MORI |
| Type | DMC 340 U |
| Baujahr | 2019 |
| Steuerung | CELOS 840D sl Op Siemens |
| Lagerort | Deutschland |
| Ursprungsland | Germany |
| Lieferzeit | to be agreed |
| Frachtbasis | ex site |
| Zusatzinformationen | 5-Axis-CNC-Heavy-Duty-Machiningcenter Universal
DMG MORI - DMC 340 U - Pallet Changer 2 pos. - Accuracy package - MDynamics package (Improved surface finish with reduced machining time) - Only approx. 10,500 spindle hours - Cone cleaning station with rotating brushes - Balluff tool identification - Machine protection via rapid shutdown (MPC) - Laminated safety glass - Machine design for pit installation - Heidenhain linear scales (instead of Magnescale) - Camera remote system with screen on the control panel |
| x-travel | 3.400 mm |
| y-travel | 3.400 mm |
| z-travel | 1.600 mm |
| Control | CELOS 840D sl Op Siemens |
| Main spindle: | |
| max. spindle speed | 20 - 15.000 min/-1 |
| power capacity - main spindel | 52 / 42 kW |
| tool taper | HSK-A100 |
| max. Torque | 404 / 280 Nm |
| swivellable | B: -30° / +180 ° |
| NC-Rotary table: | |
| table diameter | 2.500 x 2.000 mm |
| max. table load | 10.000 kg |
| table speed | 5 min/-1 |
| distance spindle center to table | vert.: 230 - 1.830 mm |
| distance spindle nose and table | vert.: -1.600 - 1.800 mm |
| Tool-Presetter: | |
| type | 5x Rad- / Wheel |
| number of toolpositions | 303 pos. |
| max. tool diameter | 110 mm |
| max. tool-dia with free toolbox | 280 mm |
| max. tool length | 900 mm |
| max. tool weight | 45 kg |
| tool changing time | 7,5 sec |
| feeds: | |
| rapid traverse | 60 / 30 / 40 m/min |
| feed speeds | (((max. 60.000 mm/min |
| total power requirement | 140 kVA |
| weight of the machine ca. | 106 t |
| dimensions of the machine ca. | 14,0 x 13,0 x 7,0 m |
| 3D quickSET | |
| Airblow through center of spindle | |
| autom. Frontdoor | |
| Chip conveyor | |
| Coolantsystem | |
| Documents | |
| elektr. hand wheel | |
| flush system | |
| high pressure coolant | 10-80 bar |
| oil mist extraction | |
| pallet changer | 2 pos. |
| Rotary screen | |
| Signal lamp - 4 colour | |
| test probe | Renishaw RMP 60 |
| through spindle coolant | |
| tool setting | (((((Blum Laser NT Hybrid |
| Lagernummer | 1039-9172 |
| Maschinenart | Fahrständerfräsmaschine |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMF 260 New Design |
| Baujahr | 2010 |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Lagerort | Niedersachsen |
| Ursprungsland | Deutschland |
| Lieferzeit | April 2024 |
| Frachtbasis | ab Standort |
| Zusatzinformationen | CNC - Fahrständerfräsmaschine DECKEL MAHO - DMF 260 New Design - NC-Teilapparat (A-Achse) - Betriebsstunden: 18.709h Spindellauf - Generalüberholte Spindel eingebaut (Dez 2023) - Gewichtsausgleich Z-Achse gewechselt (Feb 2023) - Produktionspaket - Option: Werkzeugspannung für Anzugsbolzen - OHNE Schraubstöcke! |
| x-Weg | 2.600mm |
| y-Weg | 700mm |
| z-Weg | 700mm |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Hauptspindel: | |
| Drehzahlbereich - Hauptspindel | 20 - 18.000min/-1 |
| Antriebsleistung - Hauptspindel | 35 / 25kW |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| Arbeitstisch: | |
| Tischaufspannfläche | 2.900 x 700mm |
| max. Tischbelastung | 2.150kg |
| Werkzeugmagazin: | |
| Anzahl der Werkzeugplätze | 30pos. |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| max. Werkzeugdurchmesser | 80mm |
| max. Werkzeugdurch. bei freier Nachbarbox. | 130mm |
| max. Werkzeuglänge | 300mm |
| max. Werkzeuggewicht | 6,0kg |
| Vorschübe: | |
| Eilgang ( X / Y / Z ) | 40m/min |
| Vorschubgeschwindigkeit | max. 40.000mm/min |
| Vorschubkraft | max. 8kN |
| Gesamtleistungsbedarf | 54kVA |
| Maschinengewicht ca. | 14,4t |
| Raumbedarf ca. | 8,0 x 5,6 x 2,8m |
| Späneförderer | |
| Kühlmitteleinrichtung | |
| Hochdruckkühlung | 40 bar |
| innere Kühlmittelzufuhr | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Signallampe | |
| Papierbandfilter | |
| Interface 4. Achse | |
| Teilapparat | Hofmann - RWNC-220L |
| Werkzeugeinmessung | Blum - LaserControl NT |
| Meßtaster | Heidenhain - TS 649 |
| elektr. Handrad | |
| Automatiktür | |
| Produktionspaket | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Spülpistole | |
| Drehdurchführung | |
| Ölnebelabscheider |
We show YouTube videos on our website. When playing the videos, YouTube sets a cookie that collects information about the user behaviour. In connection with the use of YouTube videos, personal data relating to user activities are collected by the respective service provider and transferred to the USA, whereby there is currently no adequacy decision by the EU Commission and there are also no other suitable guarantees for secure data transfer, so that such a transfer would be associated with risks. The data could be exposed to access by US authorities, including security authorities, in the event of transfer.
Our website uses the live chat tool PURE CHAT. This software allows you, as a customer, to quickly get in touch with us.
Protects against cross-site request forgery attacks.
Saves the current PHP session.