| Stock number | 1039-9423 |
| Machine Category | Machining Center - Horizontal |
| Make | MORI SEIKI |
| Type | NHX 4000 -205 |
| Year | 2015 |
| Control | M 730 BM MAPPS IV |
| Storage location | Niedersachsen |
| Country of origin | Japan |
| Delivery time | to be agreed |
| Quotation | ex site |
| Other information | CNC - MachiningCenter Horizontal MORI SEIKI - NHX 4000 - pallet-changer - WITHOUT clamping towers |
| x-travel | 560 mm |
| y-travel | 560 mm |
| z-travel | 660 mm |
| Control | M 730 BM MAPPS IV |
| distance spindle center to table | 80 - 640 mm |
| distance Spindlenose and center of table | 70 - 730 mm |
| Main spindle: | |
| max. spindle speed | 12.000 min/-1 |
| power capacity - main spindel | 15 / 11 kW |
| tool taper | SK 40 |
| spindle diameter in front bearing | 80 mm |
| pallet changer: | |
| numbers of pallets | 2 pos. |
| work height max. | 1.050 mm |
| size of pallet | 400 x 400 mm |
| max. workpiece weight | 400 kg |
| max. workpiecediameter | 630 mm |
| Max. workpiece - hight | 900 mm |
| B-Axis | 0,001 ° |
| Indexing-time 90° | 1,3 sec |
| change time of pallets | 8,0 sec |
| Tool-Presetter: | |
| number of toolpositions | 60 pos. |
| max. tool diameter | 70 mm |
| max. tool-dia with free toolbox | 170 mm |
| max. tool length | 450 mm |
| max. tool weight | 8 kg |
| change-time tool to tool | 0,9 sec |
| change-time chip to chip | 2,8 - max. 9,9 sec |
| feeds: | |
| feed speeds | max. 60.000 mm/min |
| rapid traverse ( X / Y / Z ) | 60 m/min |
| total power requirement | 35 kVA |
| weight of the machine ca. | 7,9 t |
| dimensions of the machine ca. | 5,5 x 3,5 x 2,6 m |
| Chip conveyor | |
| Coolantsystem | |
| Documents | |
| elektr. hand wheel | |
| high pressure coolant | |
| test probe | |
| through spindle coolant | |
| triple signal light |
This information is subject to errors in technical details. The scope of the accessories is understood to be exclusive and within the context of the textual description of the item. There is strictly no claim to any additional accessories - e.g. accessories shown for illustration purposes.
| Lagernummer | 1039-9423 |
| Maschinenart | Machining Center - Horizontal |
| Hersteller | MORI SEIKI |
| Type | NHX 4000 -205 |
| Baujahr | 2015 |
| Steuerung | M 730 BM MAPPS IV |
| Lagerort | Niedersachsen |
| Ursprungsland | Japan |
| Lieferzeit | to be agreed |
| Frachtbasis | ex site |
| Zusatzinformationen | CNC - MachiningCenter Horizontal MORI SEIKI - NHX 4000 - pallet-changer - WITHOUT clamping towers |
| x-travel | 560 mm |
| y-travel | 560 mm |
| z-travel | 660 mm |
| Control | M 730 BM MAPPS IV |
| distance spindle center to table | 80 - 640 mm |
| distance Spindlenose and center of table | 70 - 730 mm |
| Main spindle: | |
| max. spindle speed | 12.000 min/-1 |
| power capacity - main spindel | 15 / 11 kW |
| tool taper | SK 40 |
| spindle diameter in front bearing | 80 mm |
| pallet changer: | |
| numbers of pallets | 2 pos. |
| work height max. | 1.050 mm |
| size of pallet | 400 x 400 mm |
| max. workpiece weight | 400 kg |
| max. workpiecediameter | 630 mm |
| Max. workpiece - hight | 900 mm |
| B-Axis | 0,001 ° |
| Indexing-time 90° | 1,3 sec |
| change time of pallets | 8,0 sec |
| Tool-Presetter: | |
| number of toolpositions | 60 pos. |
| max. tool diameter | 70 mm |
| max. tool-dia with free toolbox | 170 mm |
| max. tool length | 450 mm |
| max. tool weight | 8 kg |
| change-time tool to tool | 0,9 sec |
| change-time chip to chip | 2,8 - max. 9,9 sec |
| feeds: | |
| feed speeds | max. 60.000 mm/min |
| rapid traverse ( X / Y / Z ) | 60 m/min |
| total power requirement | 35 kVA |
| weight of the machine ca. | 7,9 t |
| dimensions of the machine ca. | 5,5 x 3,5 x 2,6 m |
| Chip conveyor | |
| Coolantsystem | |
| Documents | |
| elektr. hand wheel | |
| high pressure coolant | |
| test probe | |
| through spindle coolant | |
| triple signal light |
| Lagernummer | 1039-9172 |
| Maschinenart | Fahrständerfräsmaschine |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMF 260 New Design |
| Baujahr | 2010 |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Lagerort | Niedersachsen |
| Ursprungsland | Deutschland |
| Lieferzeit | April 2024 |
| Frachtbasis | ab Standort |
| Zusatzinformationen | CNC - Fahrständerfräsmaschine DECKEL MAHO - DMF 260 New Design - NC-Teilapparat (A-Achse) - Betriebsstunden: 18.709h Spindellauf - Generalüberholte Spindel eingebaut (Dez 2023) - Gewichtsausgleich Z-Achse gewechselt (Feb 2023) - Produktionspaket - Option: Werkzeugspannung für Anzugsbolzen - OHNE Schraubstöcke! |
| x-Weg | 2.600mm |
| y-Weg | 700mm |
| z-Weg | 700mm |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Hauptspindel: | |
| Drehzahlbereich - Hauptspindel | 20 - 18.000min/-1 |
| Antriebsleistung - Hauptspindel | 35 / 25kW |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| Arbeitstisch: | |
| Tischaufspannfläche | 2.900 x 700mm |
| max. Tischbelastung | 2.150kg |
| Werkzeugmagazin: | |
| Anzahl der Werkzeugplätze | 30pos. |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| max. Werkzeugdurchmesser | 80mm |
| max. Werkzeugdurch. bei freier Nachbarbox. | 130mm |
| max. Werkzeuglänge | 300mm |
| max. Werkzeuggewicht | 6,0kg |
| Vorschübe: | |
| Eilgang ( X / Y / Z ) | 40m/min |
| Vorschubgeschwindigkeit | max. 40.000mm/min |
| Vorschubkraft | max. 8kN |
| Gesamtleistungsbedarf | 54kVA |
| Maschinengewicht ca. | 14,4t |
| Raumbedarf ca. | 8,0 x 5,6 x 2,8m |
| Späneförderer | |
| Kühlmitteleinrichtung | |
| Hochdruckkühlung | 40 bar |
| innere Kühlmittelzufuhr | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Signallampe | |
| Papierbandfilter | |
| Interface 4. Achse | |
| Teilapparat | Hofmann - RWNC-220L |
| Werkzeugeinmessung | Blum - LaserControl NT |
| Meßtaster | Heidenhain - TS 649 |
| elektr. Handrad | |
| Automatiktür | |
| Produktionspaket | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Spülpistole | |
| Drehdurchführung | |
| Ölnebelabscheider |
We show YouTube videos on our website. When playing the videos, YouTube sets a cookie that collects information about the user behaviour. In connection with the use of YouTube videos, personal data relating to user activities are collected by the respective service provider and transferred to the USA, whereby there is currently no adequacy decision by the EU Commission and there are also no other suitable guarantees for secure data transfer, so that such a transfer would be associated with risks. The data could be exposed to access by US authorities, including security authorities, in the event of transfer.
Our website uses the live chat tool PURE CHAT. This software allows you, as a customer, to quickly get in touch with us.
Protects against cross-site request forgery attacks.
Saves the current PHP session.