| Stock number | 1039-9421 |
| Machine Category | Machining Center - Vertical |
| Make | DECKEL MAHO |
| Type | DMC 635 V |
| Year | 2007 |
| Control | iTNC 530 Heidenhain |
| Storage location | D-59302 Oelde |
| Country of origin | Germany |
| Delivery time | to be agreed |
| Quotation | ex site |
| Other information | CNC-Machining Center Vertikal
DECKEL MAHO - DMC 635 V - Spindle-Runtime only approx. 7.883h - Power-On approx. 23.023h |
| x-travel | 635 mm |
| y-travel | 510 mm |
| z-travel | 460 mm |
| control | iTNC 530 Heidenhain |
| Main spindle: | |
| power capacity - main spindel | 13 / 9 kW |
| turning speed range - main spindle | 20 - 10.000 min/-1 |
| Torque | 83 / 57 Nm |
| tool taper | SK 40 |
| tension force | 10 kN |
| work table: | |
| table surface area | 790 x 560 mm |
| number of T-slots | 4 + 1 |
| T-slot - width | 4 x 14H12 / 1 x 14H7 mm |
| T-slot - distance | 100 mm |
| max. table load | 600 kg |
| table height over floor | 720 mm |
| Tool-Presetter: | |
| number of toolpositions | 30 pos. |
| max. tool diameter | 80 mm |
| max. tool-dia with free toolbox | 130 mm |
| max. tool length | 300 mm |
| max. tool weight | 6 kg |
| Total weight, approx. | max. 60 kg |
| feeds: | |
| feed speeds | max. 20.000 mm/min |
| Feed force | 5 kN |
| input unit | 0,01 mm |
| rapid traverse | 30 m/min |
| total power requirement | 20 kVA |
| weight of the machine ca. | 4,1 t |
| dimensions of the machine ca. | 4,5 x 4,0 x 2,8 m |
| Chip conveyor | |
| coolant pistol | |
| Coolantsystem | |
| Documents | |
| high pressure coolant | 6 bar |
| test probe | Heidenhain TS 640 |
This information is subject to errors in technical details. The scope of the accessories is understood to be exclusive and within the context of the textual description of the item. There is strictly no claim to any additional accessories - e.g. accessories shown for illustration purposes.
| Lagernummer | 1039-9421 |
| Maschinenart | Machining Center - Vertical |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMC 635 V |
| Baujahr | 2007 |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Lagerort | D-59302 Oelde |
| Ursprungsland | Germany |
| Lieferzeit | to be agreed |
| Frachtbasis | ex site |
| Zusatzinformationen | CNC-Machining Center Vertikal
DECKEL MAHO - DMC 635 V - Spindle-Runtime only approx. 7.883h - Power-On approx. 23.023h |
| x-travel | 635 mm |
| y-travel | 510 mm |
| z-travel | 460 mm |
| control | iTNC 530 Heidenhain |
| Main spindle: | |
| power capacity - main spindel | 13 / 9 kW |
| turning speed range - main spindle | 20 - 10.000 min/-1 |
| Torque | 83 / 57 Nm |
| tool taper | SK 40 |
| tension force | 10 kN |
| work table: | |
| table surface area | 790 x 560 mm |
| number of T-slots | 4 + 1 |
| T-slot - width | 4 x 14H12 / 1 x 14H7 mm |
| T-slot - distance | 100 mm |
| max. table load | 600 kg |
| table height over floor | 720 mm |
| Tool-Presetter: | |
| number of toolpositions | 30 pos. |
| max. tool diameter | 80 mm |
| max. tool-dia with free toolbox | 130 mm |
| max. tool length | 300 mm |
| max. tool weight | 6 kg |
| Total weight, approx. | max. 60 kg |
| feeds: | |
| feed speeds | max. 20.000 mm/min |
| Feed force | 5 kN |
| input unit | 0,01 mm |
| rapid traverse | 30 m/min |
| total power requirement | 20 kVA |
| weight of the machine ca. | 4,1 t |
| dimensions of the machine ca. | 4,5 x 4,0 x 2,8 m |
| Chip conveyor | |
| coolant pistol | |
| Coolantsystem | |
| Documents | |
| high pressure coolant | 6 bar |
| test probe | Heidenhain TS 640 |
| Lagernummer | 1039-9172 |
| Maschinenart | Fahrständerfräsmaschine |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMF 260 New Design |
| Baujahr | 2010 |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Lagerort | Niedersachsen |
| Ursprungsland | Deutschland |
| Lieferzeit | April 2024 |
| Frachtbasis | ab Standort |
| Zusatzinformationen | CNC - Fahrständerfräsmaschine DECKEL MAHO - DMF 260 New Design - NC-Teilapparat (A-Achse) - Betriebsstunden: 18.709h Spindellauf - Generalüberholte Spindel eingebaut (Dez 2023) - Gewichtsausgleich Z-Achse gewechselt (Feb 2023) - Produktionspaket - Option: Werkzeugspannung für Anzugsbolzen - OHNE Schraubstöcke! |
| x-Weg | 2.600mm |
| y-Weg | 700mm |
| z-Weg | 700mm |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Hauptspindel: | |
| Drehzahlbereich - Hauptspindel | 20 - 18.000min/-1 |
| Antriebsleistung - Hauptspindel | 35 / 25kW |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| Arbeitstisch: | |
| Tischaufspannfläche | 2.900 x 700mm |
| max. Tischbelastung | 2.150kg |
| Werkzeugmagazin: | |
| Anzahl der Werkzeugplätze | 30pos. |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| max. Werkzeugdurchmesser | 80mm |
| max. Werkzeugdurch. bei freier Nachbarbox. | 130mm |
| max. Werkzeuglänge | 300mm |
| max. Werkzeuggewicht | 6,0kg |
| Vorschübe: | |
| Eilgang ( X / Y / Z ) | 40m/min |
| Vorschubgeschwindigkeit | max. 40.000mm/min |
| Vorschubkraft | max. 8kN |
| Gesamtleistungsbedarf | 54kVA |
| Maschinengewicht ca. | 14,4t |
| Raumbedarf ca. | 8,0 x 5,6 x 2,8m |
| Späneförderer | |
| Kühlmitteleinrichtung | |
| Hochdruckkühlung | 40 bar |
| innere Kühlmittelzufuhr | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Signallampe | |
| Papierbandfilter | |
| Interface 4. Achse | |
| Teilapparat | Hofmann - RWNC-220L |
| Werkzeugeinmessung | Blum - LaserControl NT |
| Meßtaster | Heidenhain - TS 649 |
| elektr. Handrad | |
| Automatiktür | |
| Produktionspaket | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Spülpistole | |
| Drehdurchführung | |
| Ölnebelabscheider |
We show YouTube videos on our website. When playing the videos, YouTube sets a cookie that collects information about the user behaviour. In connection with the use of YouTube videos, personal data relating to user activities are collected by the respective service provider and transferred to the USA, whereby there is currently no adequacy decision by the EU Commission and there are also no other suitable guarantees for secure data transfer, so that such a transfer would be associated with risks. The data could be exposed to access by US authorities, including security authorities, in the event of transfer.
Our website uses the live chat tool PURE CHAT. This software allows you, as a customer, to quickly get in touch with us.
Protects against cross-site request forgery attacks.
Saves the current PHP session.