| Stock number | 1039-9419 |
| Machine Category | Vertical Turning Machine |
| Make | INDEX |
| Type | V 300 Y/B |
| Year | 2001 |
| Control | Siemens 840D (Index) |
| Storage location | D-59302 Oelde |
| Country of origin | Germany |
| Delivery time | to be agreed |
| Quotation | ex site |
| Other information | CNC - Vertical Lathe INDEX - V 300 Y/B - incl. 24 pos. palett changing system Schnaithmann - incl. ball screw as spare part - incl. 39x driven tools - incl. 39x tool holders |
| swing diameter | max. 450 mm |
| chucking diameter | 400 mm |
| control | Siemens 840D (Index) |
| Main spindle: | |
| Max. rpm | 4.200 min/-1 |
| power capacity - main spindel | ( 35,5 / 56 ) kW |
| max. Torque | 40%: 19 Nm |
| C-axis | 0,001° |
| turret: | |
| number of toolpositions | 2x 12 pos |
| driven statition | 2x 12 pos |
| worktool system | VDI 30 |
| max. spindle speed driven tools | 6.000 U/min. |
| power capacity - driven tools | 9,5 kW |
| Y - Axis | +/- 90 mm |
| b-axis | +270° / -90 ° |
| axis stroke: | |
| x-axis | 730 mm |
| z-axis | 340 mm |
| Y-axis | +/- 90mm |
| feeds: | |
| rapid traverse | X: 40 / Z: 30 m/min |
| pallet changer: | |
| numbers of pallets | 24 pos. |
| size of pallet | 410 x 300 mm |
| max. workpiecediameter | 300 mm |
| max. workpiece weight | incl. Pallet: 25 kg |
| Chain width | 75 mm |
| band speed | 7,5 m/min |
| total power requirement | 56 kW |
| weight of the machine ca. | 9,0 t |
| dimensions of the machine ca. | 8,5 x 6,0 x 2,7 m |
| Chip conveyor | |
| Coolantsystem | 5,3 bar |
| Documents | |
| exhaust fan | IFS - IFE 2000, 0,75 kW |
| hydraulic system | |
| live tool holders | 39x |
| pallets | 24x |
| Three Jaw Chuck | Schunk Rota NCD 400-165 |
| tool holders | 39x |
| Turret | 2x 12 pos. |
This information is subject to errors in technical details. The scope of the accessories is understood to be exclusive and within the context of the textual description of the item. There is strictly no claim to any additional accessories - e.g. accessories shown for illustration purposes.
| Lagernummer | 1039-9419 |
| Maschinenart | Vertical Turning Machine |
| Hersteller | INDEX |
| Type | V 300 Y/B |
| Baujahr | 2001 |
| Steuerung | Siemens 840D (Index) |
| Lagerort | D-59302 Oelde |
| Ursprungsland | Germany |
| Lieferzeit | to be agreed |
| Frachtbasis | ex site |
| Zusatzinformationen | CNC - Vertical Lathe INDEX - V 300 Y/B - incl. 24 pos. palett changing system Schnaithmann - incl. ball screw as spare part - incl. 39x driven tools - incl. 39x tool holders |
| swing diameter | max. 450 mm |
| chucking diameter | 400 mm |
| control | Siemens 840D (Index) |
| Main spindle: | |
| Max. rpm | 4.200 min/-1 |
| power capacity - main spindel | ( 35,5 / 56 ) kW |
| max. Torque | 40%: 19 Nm |
| C-axis | 0,001° |
| turret: | |
| number of toolpositions | 2x 12 pos |
| driven statition | 2x 12 pos |
| worktool system | VDI 30 |
| max. spindle speed driven tools | 6.000 U/min. |
| power capacity - driven tools | 9,5 kW |
| Y - Axis | +/- 90 mm |
| b-axis | +270° / -90 ° |
| axis stroke: | |
| x-axis | 730 mm |
| z-axis | 340 mm |
| Y-axis | +/- 90mm |
| feeds: | |
| rapid traverse | X: 40 / Z: 30 m/min |
| pallet changer: | |
| numbers of pallets | 24 pos. |
| size of pallet | 410 x 300 mm |
| max. workpiecediameter | 300 mm |
| max. workpiece weight | incl. Pallet: 25 kg |
| Chain width | 75 mm |
| band speed | 7,5 m/min |
| total power requirement | 56 kW |
| weight of the machine ca. | 9,0 t |
| dimensions of the machine ca. | 8,5 x 6,0 x 2,7 m |
| Chip conveyor | |
| Coolantsystem | 5,3 bar |
| Documents | |
| exhaust fan | IFS - IFE 2000, 0,75 kW |
| hydraulic system | |
| live tool holders | 39x |
| pallets | 24x |
| Three Jaw Chuck | Schunk Rota NCD 400-165 |
| tool holders | 39x |
| Turret | 2x 12 pos. |
| Lagernummer | 1039-9172 |
| Maschinenart | Fahrständerfräsmaschine |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMF 260 New Design |
| Baujahr | 2010 |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Lagerort | Niedersachsen |
| Ursprungsland | Deutschland |
| Lieferzeit | April 2024 |
| Frachtbasis | ab Standort |
| Zusatzinformationen | CNC - Fahrständerfräsmaschine DECKEL MAHO - DMF 260 New Design - NC-Teilapparat (A-Achse) - Betriebsstunden: 18.709h Spindellauf - Generalüberholte Spindel eingebaut (Dez 2023) - Gewichtsausgleich Z-Achse gewechselt (Feb 2023) - Produktionspaket - Option: Werkzeugspannung für Anzugsbolzen - OHNE Schraubstöcke! |
| x-Weg | 2.600mm |
| y-Weg | 700mm |
| z-Weg | 700mm |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Hauptspindel: | |
| Drehzahlbereich - Hauptspindel | 20 - 18.000min/-1 |
| Antriebsleistung - Hauptspindel | 35 / 25kW |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| Arbeitstisch: | |
| Tischaufspannfläche | 2.900 x 700mm |
| max. Tischbelastung | 2.150kg |
| Werkzeugmagazin: | |
| Anzahl der Werkzeugplätze | 30pos. |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| max. Werkzeugdurchmesser | 80mm |
| max. Werkzeugdurch. bei freier Nachbarbox. | 130mm |
| max. Werkzeuglänge | 300mm |
| max. Werkzeuggewicht | 6,0kg |
| Vorschübe: | |
| Eilgang ( X / Y / Z ) | 40m/min |
| Vorschubgeschwindigkeit | max. 40.000mm/min |
| Vorschubkraft | max. 8kN |
| Gesamtleistungsbedarf | 54kVA |
| Maschinengewicht ca. | 14,4t |
| Raumbedarf ca. | 8,0 x 5,6 x 2,8m |
| Späneförderer | |
| Kühlmitteleinrichtung | |
| Hochdruckkühlung | 40 bar |
| innere Kühlmittelzufuhr | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Signallampe | |
| Papierbandfilter | |
| Interface 4. Achse | |
| Teilapparat | Hofmann - RWNC-220L |
| Werkzeugeinmessung | Blum - LaserControl NT |
| Meßtaster | Heidenhain - TS 649 |
| elektr. Handrad | |
| Automatiktür | |
| Produktionspaket | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Spülpistole | |
| Drehdurchführung | |
| Ölnebelabscheider |
We show YouTube videos on our website. When playing the videos, YouTube sets a cookie that collects information about the user behaviour. In connection with the use of YouTube videos, personal data relating to user activities are collected by the respective service provider and transferred to the USA, whereby there is currently no adequacy decision by the EU Commission and there are also no other suitable guarantees for secure data transfer, so that such a transfer would be associated with risks. The data could be exposed to access by US authorities, including security authorities, in the event of transfer.
Our website uses the live chat tool PURE CHAT. This software allows you, as a customer, to quickly get in touch with us.
Protects against cross-site request forgery attacks.
Saves the current PHP session.