| Stock number | 1039-9396 |
| Machine Category | Machining Center - Vertical |
| Make | DECKEL MAHO |
| Type | DMC 835 V New Design |
| Year | 2011 |
| Control | iTNC 530 ERGOLine Heidenhain |
| Storage location | |
| Country of origin | Germany |
| Delivery time | to be agreed |
| Quotation | ex site |
| Other information | CNC - MachiningCenter Vertical DECKEL MAHO - DMC 835 V New Design - 20,796h operating hours, 7,544h spindle hours |
| x-travel | 835 mm |
| y-travel | 510 mm |
| z-travel | 510 mm |
| distance spindle nose and table | 120 - 630 mm |
| control | iTNC 530 ERGOLine Heidenhain |
| Main spindle: | |
| turning speed range - main spindle | 20 - 10.000 min/-1 |
| power capacity - main spindel | 13 / 9 kW |
| tool taper | SK 40 DIN 69871 |
| max. Torque | 130 / 87 Nm |
| work table: | |
| table surface area | 1.000 x 560 mm |
| max. table load | 800 kg |
| number of T-slots | 5 |
| T-slot - width | 14 mm |
| T-slot - distance | 100 mm |
| Tool-Presetter: | |
| number of toolpositions | 20 pos. |
| max. tool diameter | 80 mm |
| max. tool-dia with free toolbox | 130 mm |
| max. tool length | 250 mm |
| max. tool weight | 6,0 kg |
| feeds: | |
| rapid traverse ( X / Y / Z ) | 30 m/min |
| feed speeds | 1 - 20.000 mm/min |
| total power requirement | 23 kVA |
| weight of the machine ca. | 4,0 t |
| dimensions of the machine ca. | 4,5 x 3,5 x 2,7 m |
| Automatic Tool Changer | 20 pos. |
| Chip conveyor | |
| Coolant-Air-Blast-Change-Over | |
| Coolantsystem | |
| direct probing | XYZ |
| elektr. hand wheel | |
| Operation mode 4 |
This information is subject to errors in technical details. The scope of the accessories is understood to be exclusive and within the context of the textual description of the item. There is strictly no claim to any additional accessories - e.g. accessories shown for illustration purposes.
| Lagernummer | 1039-9396 |
| Maschinenart | Machining Center - Vertical |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMC 835 V New Design |
| Baujahr | 2011 |
| Steuerung | iTNC 530 ERGOLine Heidenhain |
| Lagerort | |
| Ursprungsland | Germany |
| Lieferzeit | to be agreed |
| Frachtbasis | ex site |
| Zusatzinformationen | CNC - MachiningCenter Vertical DECKEL MAHO - DMC 835 V New Design - 20,796h operating hours, 7,544h spindle hours |
| x-travel | 835 mm |
| y-travel | 510 mm |
| z-travel | 510 mm |
| distance spindle nose and table | 120 - 630 mm |
| control | iTNC 530 ERGOLine Heidenhain |
| Main spindle: | |
| turning speed range - main spindle | 20 - 10.000 min/-1 |
| power capacity - main spindel | 13 / 9 kW |
| tool taper | SK 40 DIN 69871 |
| max. Torque | 130 / 87 Nm |
| work table: | |
| table surface area | 1.000 x 560 mm |
| max. table load | 800 kg |
| number of T-slots | 5 |
| T-slot - width | 14 mm |
| T-slot - distance | 100 mm |
| Tool-Presetter: | |
| number of toolpositions | 20 pos. |
| max. tool diameter | 80 mm |
| max. tool-dia with free toolbox | 130 mm |
| max. tool length | 250 mm |
| max. tool weight | 6,0 kg |
| feeds: | |
| rapid traverse ( X / Y / Z ) | 30 m/min |
| feed speeds | 1 - 20.000 mm/min |
| total power requirement | 23 kVA |
| weight of the machine ca. | 4,0 t |
| dimensions of the machine ca. | 4,5 x 3,5 x 2,7 m |
| Automatic Tool Changer | 20 pos. |
| Chip conveyor | |
| Coolant-Air-Blast-Change-Over | |
| Coolantsystem | |
| direct probing | XYZ |
| elektr. hand wheel | |
| Operation mode 4 |
| Lagernummer | 1039-9172 |
| Maschinenart | Fahrständerfräsmaschine |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMF 260 New Design |
| Baujahr | 2010 |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Lagerort | Niedersachsen |
| Ursprungsland | Deutschland |
| Lieferzeit | April 2024 |
| Frachtbasis | ab Standort |
| Zusatzinformationen | CNC - Fahrständerfräsmaschine DECKEL MAHO - DMF 260 New Design - NC-Teilapparat (A-Achse) - Betriebsstunden: 18.709h Spindellauf - Generalüberholte Spindel eingebaut (Dez 2023) - Gewichtsausgleich Z-Achse gewechselt (Feb 2023) - Produktionspaket - Option: Werkzeugspannung für Anzugsbolzen - OHNE Schraubstöcke! |
| x-Weg | 2.600mm |
| y-Weg | 700mm |
| z-Weg | 700mm |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Hauptspindel: | |
| Drehzahlbereich - Hauptspindel | 20 - 18.000min/-1 |
| Antriebsleistung - Hauptspindel | 35 / 25kW |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| Arbeitstisch: | |
| Tischaufspannfläche | 2.900 x 700mm |
| max. Tischbelastung | 2.150kg |
| Werkzeugmagazin: | |
| Anzahl der Werkzeugplätze | 30pos. |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| max. Werkzeugdurchmesser | 80mm |
| max. Werkzeugdurch. bei freier Nachbarbox. | 130mm |
| max. Werkzeuglänge | 300mm |
| max. Werkzeuggewicht | 6,0kg |
| Vorschübe: | |
| Eilgang ( X / Y / Z ) | 40m/min |
| Vorschubgeschwindigkeit | max. 40.000mm/min |
| Vorschubkraft | max. 8kN |
| Gesamtleistungsbedarf | 54kVA |
| Maschinengewicht ca. | 14,4t |
| Raumbedarf ca. | 8,0 x 5,6 x 2,8m |
| Späneförderer | |
| Kühlmitteleinrichtung | |
| Hochdruckkühlung | 40 bar |
| innere Kühlmittelzufuhr | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Signallampe | |
| Papierbandfilter | |
| Interface 4. Achse | |
| Teilapparat | Hofmann - RWNC-220L |
| Werkzeugeinmessung | Blum - LaserControl NT |
| Meßtaster | Heidenhain - TS 649 |
| elektr. Handrad | |
| Automatiktür | |
| Produktionspaket | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Spülpistole | |
| Drehdurchführung | |
| Ölnebelabscheider |
We show YouTube videos on our website. When playing the videos, YouTube sets a cookie that collects information about the user behaviour. In connection with the use of YouTube videos, personal data relating to user activities are collected by the respective service provider and transferred to the USA, whereby there is currently no adequacy decision by the EU Commission and there are also no other suitable guarantees for secure data transfer, so that such a transfer would be associated with risks. The data could be exposed to access by US authorities, including security authorities, in the event of transfer.
Our website uses the live chat tool PURE CHAT. This software allows you, as a customer, to quickly get in touch with us.
Protects against cross-site request forgery attacks.
Saves the current PHP session.