| Stock number | 1039-9377 |
| Machine Category | CNC Turning- and Milling Center |
| Make | GILDEMEISTER |
| Type | CTX 320 linear V5 |
| Year | 2003 |
| Control | 840 D Powerline Siemens |
| Storage location | |
| Country of origin | Italy |
| Delivery time | to be agreed |
| Quotation | ex site |
| Other information | CNC - Turning- and MillingCenter GILDEMEISTER - CTX 320 linear V5 - Main- and Subspindle - tool-drive - C-Axis - ShopTurn |
| turning diameter | max. 246 mm |
| turning length | 600 mm |
| control | 840 D Powerline Siemens |
| greates pass round over bed | 400 mm |
| Swing dia. over traverse guideway | 300 mm |
| centre distance | 600 mm |
| Main spindle: | |
| turning speed range - main spindle | max. 6.000 min/-1 |
| power capacity - main spindel | 16 kW |
| max. Torque | C: 155 Nm |
| max. usable bar diameter | ( - ) mm |
| spindle nose | 140H5 |
| chucking diameter | 165 mm |
| C-axis | |
| Subspindel: | |
| Spindle speed range subspindle | max. 4.000 min/-1 |
| power capacity - Sub spindle | 7,5 kW |
| spindle diameter in front bearing | 75 mm |
| spindle bore | 37 mm |
| turret: | |
| number of toolpositions | 12 pos. |
| Number of driven toolspositions | 12 pos. |
| Spindle speed - driven tools | max. 5.000 min -1 |
| power capacity - driven tools | 3,7 kW |
| tool taper | VDI 30 |
| Tool dimensions with square shank | 20 x 20 mm |
| axis stroke: | |
| x-axis | 160 mm |
| y-axis | +/- 32 mm |
| z-axis | 450 mm |
| feeds: | |
| rapid traverse | C: 200 1/min |
| Feed force | Z: 4 kN |
| total power requirement | 32 kVA |
| weight of the machine ca. | 3,8 t |
| dimensions of the machine ca. | 8,0 x 3,0 x 2,7 m |
| bar feeder | IRCO Profimat 50.8 196.8 BREUNING |
| bar feeder interface | |
| Chip conveyor | |
| collet chuck | Spanntop SP.0618.0133.00 HAINBUCH |
| Coolantsystem | |
| Documents | |
| high pressure coolant | 20 bar |
| hollow chuck unit | 52 mm |
| hydraulic system | |
| oil mist extraction | Filtermist F7 HASCON |
| parts catcher | max. Parts: 51 x 135 mm |
| Spindle-Reduction-Tubes | 7x |
| Subspindle | |
| Three Jaw Chuck | SMW 210 mm |
| Tool drive mechanisum | |
| triple signal light | |
| Turret |
This information is subject to errors in technical details. The scope of the accessories is understood to be exclusive and within the context of the textual description of the item. There is strictly no claim to any additional accessories - e.g. accessories shown for illustration purposes.
| Lagernummer | 1039-9377 |
| Maschinenart | CNC Turning- and Milling Center |
| Hersteller | GILDEMEISTER |
| Type | CTX 320 linear V5 |
| Baujahr | 2003 |
| Steuerung | 840 D Powerline Siemens |
| Lagerort | |
| Ursprungsland | Italy |
| Lieferzeit | to be agreed |
| Frachtbasis | ex site |
| Zusatzinformationen | CNC - Turning- and MillingCenter GILDEMEISTER - CTX 320 linear V5 - Main- and Subspindle - tool-drive - C-Axis - ShopTurn |
| turning diameter | max. 246 mm |
| turning length | 600 mm |
| control | 840 D Powerline Siemens |
| greates pass round over bed | 400 mm |
| Swing dia. over traverse guideway | 300 mm |
| centre distance | 600 mm |
| Main spindle: | |
| turning speed range - main spindle | max. 6.000 min/-1 |
| power capacity - main spindel | 16 kW |
| max. Torque | C: 155 Nm |
| max. usable bar diameter | ( - ) mm |
| spindle nose | 140H5 |
| chucking diameter | 165 mm |
| C-axis | |
| Subspindel: | |
| Spindle speed range subspindle | max. 4.000 min/-1 |
| power capacity - Sub spindle | 7,5 kW |
| spindle diameter in front bearing | 75 mm |
| spindle bore | 37 mm |
| turret: | |
| number of toolpositions | 12 pos. |
| Number of driven toolspositions | 12 pos. |
| Spindle speed - driven tools | max. 5.000 min -1 |
| power capacity - driven tools | 3,7 kW |
| tool taper | VDI 30 |
| Tool dimensions with square shank | 20 x 20 mm |
| axis stroke: | |
| x-axis | 160 mm |
| y-axis | +/- 32 mm |
| z-axis | 450 mm |
| feeds: | |
| rapid traverse | C: 200 1/min |
| Feed force | Z: 4 kN |
| total power requirement | 32 kVA |
| weight of the machine ca. | 3,8 t |
| dimensions of the machine ca. | 8,0 x 3,0 x 2,7 m |
| bar feeder | IRCO Profimat 50.8 196.8 BREUNING |
| bar feeder interface | |
| Chip conveyor | |
| collet chuck | Spanntop SP.0618.0133.00 HAINBUCH |
| Coolantsystem | |
| Documents | |
| high pressure coolant | 20 bar |
| hollow chuck unit | 52 mm |
| hydraulic system | |
| oil mist extraction | Filtermist F7 HASCON |
| parts catcher | max. Parts: 51 x 135 mm |
| Spindle-Reduction-Tubes | 7x |
| Subspindle | |
| Three Jaw Chuck | SMW 210 mm |
| Tool drive mechanisum | |
| triple signal light | |
| Turret |
| Lagernummer | 1039-9172 |
| Maschinenart | Fahrständerfräsmaschine |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMF 260 New Design |
| Baujahr | 2010 |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Lagerort | Niedersachsen |
| Ursprungsland | Deutschland |
| Lieferzeit | April 2024 |
| Frachtbasis | ab Standort |
| Zusatzinformationen | CNC - Fahrständerfräsmaschine DECKEL MAHO - DMF 260 New Design - NC-Teilapparat (A-Achse) - Betriebsstunden: 18.709h Spindellauf - Generalüberholte Spindel eingebaut (Dez 2023) - Gewichtsausgleich Z-Achse gewechselt (Feb 2023) - Produktionspaket - Option: Werkzeugspannung für Anzugsbolzen - OHNE Schraubstöcke! |
| x-Weg | 2.600mm |
| y-Weg | 700mm |
| z-Weg | 700mm |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Hauptspindel: | |
| Drehzahlbereich - Hauptspindel | 20 - 18.000min/-1 |
| Antriebsleistung - Hauptspindel | 35 / 25kW |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| Arbeitstisch: | |
| Tischaufspannfläche | 2.900 x 700mm |
| max. Tischbelastung | 2.150kg |
| Werkzeugmagazin: | |
| Anzahl der Werkzeugplätze | 30pos. |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| max. Werkzeugdurchmesser | 80mm |
| max. Werkzeugdurch. bei freier Nachbarbox. | 130mm |
| max. Werkzeuglänge | 300mm |
| max. Werkzeuggewicht | 6,0kg |
| Vorschübe: | |
| Eilgang ( X / Y / Z ) | 40m/min |
| Vorschubgeschwindigkeit | max. 40.000mm/min |
| Vorschubkraft | max. 8kN |
| Gesamtleistungsbedarf | 54kVA |
| Maschinengewicht ca. | 14,4t |
| Raumbedarf ca. | 8,0 x 5,6 x 2,8m |
| Späneförderer | |
| Kühlmitteleinrichtung | |
| Hochdruckkühlung | 40 bar |
| innere Kühlmittelzufuhr | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Signallampe | |
| Papierbandfilter | |
| Interface 4. Achse | |
| Teilapparat | Hofmann - RWNC-220L |
| Werkzeugeinmessung | Blum - LaserControl NT |
| Meßtaster | Heidenhain - TS 649 |
| elektr. Handrad | |
| Automatiktür | |
| Produktionspaket | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Spülpistole | |
| Drehdurchführung | |
| Ölnebelabscheider |
We show YouTube videos on our website. When playing the videos, YouTube sets a cookie that collects information about the user behaviour. In connection with the use of YouTube videos, personal data relating to user activities are collected by the respective service provider and transferred to the USA, whereby there is currently no adequacy decision by the EU Commission and there are also no other suitable guarantees for secure data transfer, so that such a transfer would be associated with risks. The data could be exposed to access by US authorities, including security authorities, in the event of transfer.
Our website uses the live chat tool PURE CHAT. This software allows you, as a customer, to quickly get in touch with us.
Protects against cross-site request forgery attacks.
Saves the current PHP session.