| Stock number | 1039-9331 |
| Machine Category | Machining Center - Vertical |
| Make | MORI SEIKI |
| Type | NVX 5060 II / 40 |
| Year | 2013 |
| Control | M 730 BM MAPPS IV |
| Storage location | D-59302 Oelde |
| Country of origin | Japan |
| Delivery time | to be agreed |
| Quotation | ex site |
| Other information | CNC - Machining Center Vertical MORI SEIKI - NVX 5060 II / 40 |
| x-travel | 600 mm |
| y-travel | 530 mm |
| z-travel | 510 mm |
| Control | M 730 BM MAPPS IV |
| Main spindle: | |
| max. spindle speed | 10.000 min/-1 |
| power capacity - main spindel | 15 / 11 kW |
| tool taper | SK 40 |
| transmission ratio | 1 |
| spindle diameter in front bearing | 80 mm |
| work table: | |
| table surface area | 900 x 600 mm |
| max. table load | 800 kg |
| T-slots | 6x 18 x 100 mm |
| distance spindle /table | 150 - 660 mm |
| Tool-Presetter: | |
| number of toolpositions | 30 pos. |
| max. tool diameter | 80 mm |
| max. tool-dia with free toolbox | 150 mm |
| max. tool length | 300 mm |
| max. tool weight | 8,0 kg |
| change-time tool to tool | ca. 1,3 sec |
| change-time chip to chip | ca. 3,45 sec |
| feeds: | |
| rapid traverse ( X / Y / Z ) | 30 m/min |
| feed speeds | 1 - 30.000 mm/min |
| Tipp feed | 0 - 5.000 : 20 mm/min |
| total power requirement | 30 kVA |
| weight of the machine ca. | 6,0 t |
| dimensions of the machine ca. | 4,5 x 3,5 x 2,7 m |
| Automatic Tool Changer | |
| Chip conveyor | |
| Coolantsystem | |
| div. tooling | |
| Documents | |
| high pressure coolant | |
| paper band filter | Knoll KF 110 / FKA 500 |
| work light |
This information is subject to errors in technical details. The scope of the accessories is understood to be exclusive and within the context of the textual description of the item. There is strictly no claim to any additional accessories - e.g. accessories shown for illustration purposes.
| Lagernummer | 1039-9331 |
| Maschinenart | Machining Center - Vertical |
| Hersteller | MORI SEIKI |
| Type | NVX 5060 II / 40 |
| Baujahr | 2013 |
| Steuerung | M 730 BM MAPPS IV |
| Lagerort | D-59302 Oelde |
| Ursprungsland | Japan |
| Lieferzeit | to be agreed |
| Frachtbasis | ex site |
| Zusatzinformationen | CNC - Machining Center Vertical MORI SEIKI - NVX 5060 II / 40 |
| x-travel | 600 mm |
| y-travel | 530 mm |
| z-travel | 510 mm |
| Control | M 730 BM MAPPS IV |
| Main spindle: | |
| max. spindle speed | 10.000 min/-1 |
| power capacity - main spindel | 15 / 11 kW |
| tool taper | SK 40 |
| transmission ratio | 1 |
| spindle diameter in front bearing | 80 mm |
| work table: | |
| table surface area | 900 x 600 mm |
| max. table load | 800 kg |
| T-slots | 6x 18 x 100 mm |
| distance spindle /table | 150 - 660 mm |
| Tool-Presetter: | |
| number of toolpositions | 30 pos. |
| max. tool diameter | 80 mm |
| max. tool-dia with free toolbox | 150 mm |
| max. tool length | 300 mm |
| max. tool weight | 8,0 kg |
| change-time tool to tool | ca. 1,3 sec |
| change-time chip to chip | ca. 3,45 sec |
| feeds: | |
| rapid traverse ( X / Y / Z ) | 30 m/min |
| feed speeds | 1 - 30.000 mm/min |
| Tipp feed | 0 - 5.000 : 20 mm/min |
| total power requirement | 30 kVA |
| weight of the machine ca. | 6,0 t |
| dimensions of the machine ca. | 4,5 x 3,5 x 2,7 m |
| Automatic Tool Changer | |
| Chip conveyor | |
| Coolantsystem | |
| div. tooling | |
| Documents | |
| high pressure coolant | |
| paper band filter | Knoll KF 110 / FKA 500 |
| work light |
| Lagernummer | 1039-9172 |
| Maschinenart | Fahrständerfräsmaschine |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMF 260 New Design |
| Baujahr | 2010 |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Lagerort | Niedersachsen |
| Ursprungsland | Deutschland |
| Lieferzeit | April 2024 |
| Frachtbasis | ab Standort |
| Zusatzinformationen | CNC - Fahrständerfräsmaschine DECKEL MAHO - DMF 260 New Design - NC-Teilapparat (A-Achse) - Betriebsstunden: 18.709h Spindellauf - Generalüberholte Spindel eingebaut (Dez 2023) - Gewichtsausgleich Z-Achse gewechselt (Feb 2023) - Produktionspaket - Option: Werkzeugspannung für Anzugsbolzen - OHNE Schraubstöcke! |
| x-Weg | 2.600mm |
| y-Weg | 700mm |
| z-Weg | 700mm |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Hauptspindel: | |
| Drehzahlbereich - Hauptspindel | 20 - 18.000min/-1 |
| Antriebsleistung - Hauptspindel | 35 / 25kW |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| Arbeitstisch: | |
| Tischaufspannfläche | 2.900 x 700mm |
| max. Tischbelastung | 2.150kg |
| Werkzeugmagazin: | |
| Anzahl der Werkzeugplätze | 30pos. |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| max. Werkzeugdurchmesser | 80mm |
| max. Werkzeugdurch. bei freier Nachbarbox. | 130mm |
| max. Werkzeuglänge | 300mm |
| max. Werkzeuggewicht | 6,0kg |
| Vorschübe: | |
| Eilgang ( X / Y / Z ) | 40m/min |
| Vorschubgeschwindigkeit | max. 40.000mm/min |
| Vorschubkraft | max. 8kN |
| Gesamtleistungsbedarf | 54kVA |
| Maschinengewicht ca. | 14,4t |
| Raumbedarf ca. | 8,0 x 5,6 x 2,8m |
| Späneförderer | |
| Kühlmitteleinrichtung | |
| Hochdruckkühlung | 40 bar |
| innere Kühlmittelzufuhr | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Signallampe | |
| Papierbandfilter | |
| Interface 4. Achse | |
| Teilapparat | Hofmann - RWNC-220L |
| Werkzeugeinmessung | Blum - LaserControl NT |
| Meßtaster | Heidenhain - TS 649 |
| elektr. Handrad | |
| Automatiktür | |
| Produktionspaket | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Spülpistole | |
| Drehdurchführung | |
| Ölnebelabscheider |
We show YouTube videos on our website. When playing the videos, YouTube sets a cookie that collects information about the user behaviour. In connection with the use of YouTube videos, personal data relating to user activities are collected by the respective service provider and transferred to the USA, whereby there is currently no adequacy decision by the EU Commission and there are also no other suitable guarantees for secure data transfer, so that such a transfer would be associated with risks. The data could be exposed to access by US authorities, including security authorities, in the event of transfer.
Our website uses the live chat tool PURE CHAT. This software allows you, as a customer, to quickly get in touch with us.
Protects against cross-site request forgery attacks.
Saves the current PHP session.