| Stock number | 1039-9327 |
| Machine Category | CNC Turning- and Milling Center |
| Make | INDEX |
| Type | G 250 |
| Year | 2016 |
| Control | C200-4D Siemens 840 D |
| Storage location | USA |
| Country of origin | Germany |
| Delivery time | |
| Quotation | |
| Other information | CNC Turning- and Milling Center
INDEX G 250
- INDEX WHD 200/14 Workpiece Handling System Chuck parts max. 200 mm in diameter Length up to approx. 200 mm Shaft parts max. 80 mm in diameter Length up to approx. 400 mm Workpiece weight max. 2x 10 kg Max. workpiece projection: 150 mm (at 10 kg) Two-jaw double gripper for blanks and finished parts Longitudinal gripper travel Z: max. 5,200 mm Gripping stroke Y: max. 300 mm Electric rotation axis 23 degrees Electric gripper rotation angle horizontal axis 4x 90 degrees Double gripper travel per gripper jaw 20 mm - Schnaithmann Pallet Handling System (Type BS) 20x workpiece carriers 240 x 200 mm |
This information is subject to errors in technical details. The scope of the accessories is understood to be exclusive and within the context of the textual description of the item. There is strictly no claim to any additional accessories - e.g. accessories shown for illustration purposes.
| Lagernummer | 1039-9327 |
| Maschinenart | CNC Turning- and Milling Center |
| Hersteller | INDEX |
| Type | G 250 |
| Baujahr | 2016 |
| Steuerung | C200-4D Siemens 840 D |
| Lagerort | USA |
| Ursprungsland | Germany |
| Lieferzeit | |
| Frachtbasis | |
| Zusatzinformationen | CNC Turning- and Milling Center
INDEX G 250
- INDEX WHD 200/14 Workpiece Handling System Chuck parts max. 200 mm in diameter Length up to approx. 200 mm Shaft parts max. 80 mm in diameter Length up to approx. 400 mm Workpiece weight max. 2x 10 kg Max. workpiece projection: 150 mm (at 10 kg) Two-jaw double gripper for blanks and finished parts Longitudinal gripper travel Z: max. 5,200 mm Gripping stroke Y: max. 300 mm Electric rotation axis 23 degrees Electric gripper rotation angle horizontal axis 4x 90 degrees Double gripper travel per gripper jaw 20 mm - Schnaithmann Pallet Handling System (Type BS) 20x workpiece carriers 240 x 200 mm |
| Lagernummer | 1039-9172 |
| Maschinenart | Fahrständerfräsmaschine |
| Hersteller | DECKEL MAHO |
| Type | DMF 260 New Design |
| Baujahr | 2010 |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Lagerort | Niedersachsen |
| Ursprungsland | Deutschland |
| Lieferzeit | April 2024 |
| Frachtbasis | ab Standort |
| Zusatzinformationen | CNC - Fahrständerfräsmaschine DECKEL MAHO - DMF 260 New Design - NC-Teilapparat (A-Achse) - Betriebsstunden: 18.709h Spindellauf - Generalüberholte Spindel eingebaut (Dez 2023) - Gewichtsausgleich Z-Achse gewechselt (Feb 2023) - Produktionspaket - Option: Werkzeugspannung für Anzugsbolzen - OHNE Schraubstöcke! |
| x-Weg | 2.600mm |
| y-Weg | 700mm |
| z-Weg | 700mm |
| Steuerung | iTNC 530 Heidenhain |
| Hauptspindel: | |
| Drehzahlbereich - Hauptspindel | 20 - 18.000min/-1 |
| Antriebsleistung - Hauptspindel | 35 / 25kW |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| Arbeitstisch: | |
| Tischaufspannfläche | 2.900 x 700mm |
| max. Tischbelastung | 2.150kg |
| Werkzeugmagazin: | |
| Anzahl der Werkzeugplätze | 30pos. |
| Werkzeugaufnahme | SK 40 |
| max. Werkzeugdurchmesser | 80mm |
| max. Werkzeugdurch. bei freier Nachbarbox. | 130mm |
| max. Werkzeuglänge | 300mm |
| max. Werkzeuggewicht | 6,0kg |
| Vorschübe: | |
| Eilgang ( X / Y / Z ) | 40m/min |
| Vorschubgeschwindigkeit | max. 40.000mm/min |
| Vorschubkraft | max. 8kN |
| Gesamtleistungsbedarf | 54kVA |
| Maschinengewicht ca. | 14,4t |
| Raumbedarf ca. | 8,0 x 5,6 x 2,8m |
| Späneförderer | |
| Kühlmitteleinrichtung | |
| Hochdruckkühlung | 40 bar |
| innere Kühlmittelzufuhr | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Signallampe | |
| Papierbandfilter | |
| Interface 4. Achse | |
| Teilapparat | Hofmann - RWNC-220L |
| Werkzeugeinmessung | Blum - LaserControl NT |
| Meßtaster | Heidenhain - TS 649 |
| elektr. Handrad | |
| Automatiktür | |
| Produktionspaket | |
| Rotationssichtscheibe | 2x |
| Spülpistole | |
| Drehdurchführung | |
| Ölnebelabscheider |
We show YouTube videos on our website. When playing the videos, YouTube sets a cookie that collects information about the user behaviour. In connection with the use of YouTube videos, personal data relating to user activities are collected by the respective service provider and transferred to the USA, whereby there is currently no adequacy decision by the EU Commission and there are also no other suitable guarantees for secure data transfer, so that such a transfer would be associated with risks. The data could be exposed to access by US authorities, including security authorities, in the event of transfer.
Our website uses the live chat tool PURE CHAT. This software allows you, as a customer, to quickly get in touch with us.
Protects against cross-site request forgery attacks.
Saves the current PHP session.